Porozumienie pomiędzy lekarzami a ministrem zdrowia zawiera zapisy niekorzystne dla pielęgniarek i położnych. Czy pielęgniarki i położne to pracownicy gorszego sortu sektora ochrony zdrowia?

Nowy minister zdrowia a pielęgniarki.

                 

                 

 

W prozumieniu zawartym pomiedzy ministrem zdrowia a lekarzami w dniu 8 lutego zapisano:

Zobacz treść całego porozumienia...

Komentarz redakcji pielegniarki.info.pl do paragrafu 10 porozumienia pomiędzy lekarzami a ministrem zdrowia z dnia 8 lutego 2018 roku:
 
Należy postawić pytanie. Jakim prawem lekarze z ministrem zdrowia zdecydowali, że pielęgniarki i położne mogą dostąpić zaszczytu "podjęcia rozmów" z ministrem zdrowia na temat "polepszenia warunków pracy" nie później niż do końca 2018 roku? Wobec powyższego zapisu minister zdrowia może zdecydować, że spotka się z pielęgniarkami i położnymi np. w listopadzie 2018 roku. Nie wcześniej! I będzie to zgodne z zapisami przedmiotowego porozumienia. Za kuriozalny należy uznać zapis, o "wypracowaniu stosownych rozwiązań", bez podania daty ich wejścia w życie. 
 
Należy uznać, że zapis paragrafu 10 to taki wyrzut sumienia środowiska lekarskiego wobec pielęgniarek i położnych.... Zapisy o wzroście wynagrodzeń lekarzy oraz dodatkowym płatnym urlopie szkoleniowym są bardzo precyzyjne, natomiast zapisy w innych kwestach są bzdetami, nie mającymi formalnego znaczenia. 
 
I jeszcze jedno pytanie! Kto upoważnił rezydentów do zamieszczenia w przedmiotowym porozumieniu zapisów dotyczących zawodów: pielęgniarki i położnej? I to zapisów zdecydowanie niekorzystnych dla naszego środowiska zawodowego!
 
Mariusz Mielcarek 
 
Zobacz także:
 

LEKARZOM DZIĘKUJĄ PIELĘGNIARKI I POŁOŻNE... Były sztandary pod ideą: Porozumienie Zawodów Medycznych... protesty, głodówki, marsze... Wyszło jak zawsze... Lekarze dostaną podwyżki... Zobacz treść porozumienia lekarzy z ministrem zdrowia.

Nowy minister zdrowia - 21 stycznia 2018 roku - "Jedną z najważniejszych spraw będzie dla mnie rozmowa i konsultacje z wszystkimi grupami zawodowymi w służbie zdrowia". Brzmiało to sensownie! Ale teraz widzimy sposób realizacji tej deklaracji: "rozmowa z wszystkimi grupami, a podwyżki dla lekarzy"!

Lekarze w porozumieniu z dnia 8 lutego 2018 roku, oprócz wzrostu wynagrodzeń, zagwarantowali sobie "dodatkowy płatny urlop naukowy" na... konferencje, szkolenia. Jeszcze niedawno ministerstwo zdrowia stało na stanowisku, że takie rozwiązanie "w pewien sposób byłoby niezgodne z konstytucją". Kto (bogatemu) lekarzom zabroni?

Komentarze użytkowników

#1  2018.02.10 18:10:20 ~Piel

Nie róbcie burzy w szklance wody. Jak zwykle zawiść przemawia przez środowisko pielęgniarek.

#2  2018.02.10 18:56:04 ~piel piel

Jest takie przysłowie : " Każdy sobie rzepkę skrobie ".to jest mój komentarz do artykułu.

#3  2018.02.10 20:42:34 ~ja

Do 1-2 nie ma co poziom dyskusji - szkoła podstawowa. Skandal to zwycięstwo wszystkich lekarzy było z klasą! Nauka przed wami długa. Jesteście zbyt podłe dla siebie no i ta kultura, może wyjecie słomy z butów pomoże? Wstyd przyznawać się że jest się pielęgniarka! Czyli zaczynają lekarzyki rządzić nami -jeszcze bardziej jak za PO! Bukiel z OZZL też nie akceptowal pielegniarek we wspólnej walce jak walczyli o swoje jak zwykle - lekarska ciemnota wschodnio-komunistyczna. Pan i pleban ! PIS jeszcze gorszy. Prosze ogladam pewien dokument nt. wplywu genow i co mówią np.o opinii lekarzy i pielegniarek u nas na wschodzie bylo by tylko lekarzy ! Nie pozwolmy na takie traktowanie -zacznijmy walkę od wieloetatowek - później fala ruszy ! SZCZUREK ZAPAMIETAMY !

#4  2018.02.10 20:53:18 ~po co???

Po co ta Szczurek w ogóle ? W obecnym rządzie jest 100 wiceministrow ! coraz więcej i żyją z nas jak pijawy ostatnio po 80 tysięcy nagród pobrali nawet dla tych co i spieprzyli robotowco mieli dobrze zrobić! pielęgniarki kiepskie płace jak sprzątaczki plus dodatki dane przez PO i zero nagrod - nawet 13-tki nie ma a wozne i sprzataczki w szkole maja ! akurat zaczyna się czas trzynastek ! politycy uprawiają złodziejstwo i zero odpowiedzialnosci za to co robia a my mamy prokuratora! Lekarzyki pokazali nam swoje miejsce !

#5  2018.02.10 20:56:52 ~Piel.

Do 3-4 bardzo dobrze popieram

#6  2018.02.10 21:10:11 ~55

Jedziemy do Warszawy?

#7  2018.02.10 21:49:26 ~Koniecznie

Jedzcie tylko butów nie pogubcie hahaha krzyczeć to potraficie ale tylko na portalu.

#8  2018.02.10 21:57:02 ~Do 7

Cała prawda.

#9  2018.02.10 22:23:58 ~55

Lepiej jeszcze po dwa etaty!

#10  2018.02.11 05:34:52 ~Do #6

Od dziś nie wyrzucam pustych plastikowych butelek po wodzie mineralnej, wrzucam do nich drobne monety. Aby tradycji stało się zadość. Czekam na sygnał do wyjazdu.

#11  2018.02.11 07:01:43 ~Do #6,7

"Hej, szable w dłoń! Łuki w juki, a łupy wziąć w troki Hajda na koń! Hajda na koń! Okażemy się godni epoki, ach epoki"

#12  2018.02.11 07:37:52 ~szok

Jestem w szoku gdy czytam te głupoty. Ogarnijcie się wreszcie! Kiedy zrozumiecie, że my nie musimy strajkować czy jechać do Warszawy? Znowu chcecie się ośmieszać głupimi przyśpiewkami, krzykami i hałasowaniem plastikowymi butelkami? Wstyd mi za Was. Może wreszcie dotrze do naszej grupy zawodowej to jak wielką mamy obecnie moc. Wystarczy, że KAŻDA PIELĘGNIARKA, na krótki czas zrezygnuje z drugiej i trzeciej pracy. Wtedy wreszcie coś trzeba będzie z nami zrobić i zacząć traktować nas poważnie. Nie ma innej mądrej i skutecznej drogi!

#13  2018.02.11 08:16:07 ~Zasmucona

Najpierw wypada zrobić porządek w swojej grupie zawodowej bo na waszych oczach dyskryminuje się te pielęgniarki które ukończyły LM 5 letnie i nie zaocznie a tutaj oburzenie jak rezydenci mogli życzę wam takiego samozaparcia i siły jak oni mieli to może wtedy coś wam się uda a jeszcze nie bądźcie naiwne bo który prezes przyjmie do pracy same mgr i specjalistki bo skąd weźmie kasę obiecanki .

#14  2018.02.11 08:31:03 ~:)

Zapieprzajcie dalej jak bezrozumne stworzenia po 600 godzin w miesiącu robiąc krzywdę normalnym pielęgniarkom. Mam nadzieje, ze zdrowie szybko odmówi wam posłuszeństwa i wreszcie coś dotrze do waszych małych rozumkow.

#15  2018.02.11 08:35:30 ~Do 13

I dobrze, ze ktoś jednak chce dobe ci ambitne osoby, które nie spoczęły na laurach po liceum medycznym. Zakładały rodziny, rodziły dzieci, wychowywały je, pracowały, a mimo to poszły na studia. Pierwszego, drugiego stopnia i znalazły czas i chęci na zrobienie specjalizacji. Nie próżnowały, nie leniuchowaly, a teraz nie pobrkuja w kacie. Przez ostatnie lata ciężko pracowały, studiowały za własna kasę, poświęcając na naukę czas, które powinny spędzić z rodzina. Nie miały wakacji, bo urlopy wypoczynkowe przeznaczały na naukę do sesji i pisanie pracy licencjackiej i magisterskiej. Czapki z głów i szacun dla nich!

#16  2018.02.11 08:37:28 ~Ps

Czu wiesz ile kasy wydały na swoje kształcenie? Pewnie koło 20 tysięcy złotych. Wydaj tyle i studiuj!

#17  2018.02.11 11:16:02 ~Gucio

Do roboty a nie my biedne pielęgniarki a piekarze sanitariuszki za najniższą krajową i wiele innych zawodów bez których byście zginęły czas skończyć z tom paplaniną jakie to jesteście Nie zastąpione biedne ciężko pracujące

#18  2018.02.11 11:35:12 ~Do Gucio

Gucio mykaj na studia to poleniuchujesz z nami. Uczelnie czekają na nowy narybek!

#19  2018.02.11 11:41:48 ~Gucio

I już Ciebie lubię

#20  2018.02.11 11:44:55 ~Do #18

Będzie to trudne. Gucio ma ukończone tylko gimnazjum. A z ukończoną "tom" szkołą Gucia na studia nie przyjmą.

#21  2018.02.11 13:19:29 ~Kasia

Fajnie pożartować na forum! Tyle, że nic z tego nie wynika. Zostawmy podziały i zdecydujmy coś. Myślę, że #12 ma dużo racji, musimy pokazać wszystkim jak wygląda sytuacja, rzućmy drugie i trzecie roboty, okaże się wtedy co znaczy brak pielęgniarek. Bo teraz nikt tego sobie nie wyobraża, nawet my same.

#22  2018.02.11 13:28:46 ~Do Kasia

Rzucenie (na jakiś czas) dodatkowych dyżurów to nasza jedyna droga do zwycięstwa. Bez strajków, ośmieszania się i zebrania o podwyżkę.

#23  2018.02.11 13:45:50 ~Do 20

To właśnie pani ukończyła studia ale brak kultury tego nie uczą

#24  2018.02.11 13:59:33 ~Patrycja

Pielęgniarki to specyficzna grupa zawodowa .Jedną drugą by za złotówkę w szklance wody utopiła myślą tylko o sobie i swoich zarobkach i są strasznie pazerne . Wielkie magisterki a zero podejścia do chorego . Koleżanki po LO są bardziej doświadczone i mają więcej empatii .

#25  2018.02.11 14:26:15 ~siostra

Popracuje jeszcze na tym jednym etacie 4 lata z:-(z tak niskim wykształceniem:-) ale Wy Koleżanki nic nie zdzialacie krytykując wieloetatowki bo to ich wybór .Trzeba znaleźć inny sposób :-( choć dobrze że o tym piszecie:-)Liczę na te z wyższym wykształceniem , wierzę i modlę się za ten zawód.

#26  2018.02.11 16:28:49 ~Do Patrycj

Pielęgniarki po LO nie poszły na studia bo pracują na trzech etatach. Kasa jest najważniejsza, nic innego się nie liczy.

#27  2018.02.11 17:10:40 ~Zmęczony i

Wiecie co ja już nie tylko nie mogę tego czytac. Jak się okazało im dalej w las tym więcej drzew a tu nie ma z kim iść.

#28  2018.02.11 17:25:34 ~inne zawod

Glupie durne krowy i dobrze im tak

#29  2018.02.11 17:34:10 ~Do Patrycj

Cała prawda pielęgniarki po LM są miłe i wyrozumiałe te po studiach są próżne i leniwe bo ona nie pójdzie myć tyłka bo ma magistra leniwe baby tylko kasy im dajcie bo ona wykonuje prace za lekarza a kto jej prace robi

#30  2018.02.11 17:41:00 ~Do inny za

Brawo cała prawda tylko kasa leniwe krowy

#31  2018.02.11 18:30:35 ~Do #30

To Portal Pielęgniarek i Położnych . W związku z używanym przez ciebie słownictwem piszę zatem bez oporów - SPIEPRZAJ, DZIADU .

#32  2018.02.11 19:04:42 ~XYZ

Po LM TO CHYBA BEDA OPIEKUNKAMI

#33  2018.02.11 19:46:54 ~Pielęgniar

Opiekunka po LM ? Po ukończeniu LM jesteś pielęgniarka dyplomowana

#34  2018.02.11 20:01:06 ~Iwa

Do pracy a nie spekulować

#35  2018.02.11 23:49:50 ~Ja

Ten portal jest tylko do opluwania pielęgniarek nawzajem. Jakiś gostek rzuca hasło od rzeczy a pielęgniarki biorą się za łby. Panie Mielczarek może zacznie pan środowisko jednoczyć a nie skłócać. Zorganizuj pan protest pielęgniarek w taki sposób jak rezydenci a nie wrzucaj głupot aby wywołać falę hejtu.

#36  2018.02.12 15:43:19 ~D #33

Słuszna uwaga. Będą opiekować się młodymi magistrami i licencjatkami, głównie pilnować, aby nie popełniały błędów co przy braku doświadczenia może mieć miejsce .

#37  2018.02.12 17:04:34 ~lalala

12 i 14 święta racja! Tak nas traktują, jak im na to pozwalamy! Zapieprzajcie na trzech etatach i chodźcie cichutko na paluszkach, żeby nie zbudzić doktorka na dyżurze, bo on bidulek ma tylko marne 2500 zł za dyżur. Pielęgniarka to nie koń pociągowy, obudźcie się wreszcie zamiast tyrać jak galernicy!

#38  2018.02.13 16:04:35 ~lb

Ja proponuję odejście od łóżek .Przecieź nikt się piel. nie będzie przejmował dopuki nas nie zabraknie A glupie gatki o przysiędze są na rekę innym.

#39  2018.02.17 09:59:28 ~aaa

Tak. To pracownicy gorszego sortu.

#40  2018.02.17 16:20:33 ~piel

Nie wiem czym to się szczycić, że kosztem rodziny, zamiast opiekować się małymi dziećmi, studiowało się ? Trzeba było najpierw się uczyć, albo później. Najpierw prace na zmiany, nauka, a jak mąż odejdzie pretensje do świata. Nigdy nie zrozumiem realizacji własnych ambicji kosztem dzieci. Później można je utrzymywać do końca życia, nie wierzę jak ktoś stale jest poza domem, że ma czas porozmawiać, ugotować, dopilnować i zauważyć szereg rzeczy. Znałam takich co ich dzieci wpadły w używki, choroby, nie skończyły szkoły, głównie z powodu szwendajacych się matek.

#41  2018.02.17 19:27:57 ~Do #40

Jeżeli uważasz podwyższanie swoich kwalifikacji przez pielęgniarki uzupełniające wykształcenie na studiach wyższych za szwendanie się zakwalifikowanie Ciebie do gr. 9 - wsp . 0,64 jest mocno zawyżone, ale niżej się nie da. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że określona dla tej grupy minimalna stawka wynagrodzenia w Twoim przypadku będzie maksymalną. Aż do emerytury.

#42  2018.02.18 09:49:26 ~Do 41

Cisną się budowlane słowa . Co innego robisz niż dziewczyny po LM. Czym się tak chwalisz. Pielęgniarki po tym w wyszydzanym LM to mądre , empatyczne i bardzo doświadczone kobiety. Szkoła medyczna dawniej to nie szkółka niedzielna dzisiaj . 34 przedmioty ogólne i zawodowe, zdawana matura dyplom. Myślę że to nie czas na przerzucanie się wykształceniem , wszystkie mamy dyplom, wszystkie robimy to samo i wszystkie marnie zarabiamy.

#43  2018.02.18 10:26:32 ~Do #42

Niestety nie trafiłaś - jestem tylko po SM ( choć ze specjalizacją ), znaczy wg niektórych wielce uczonych licencjatek "nieuk". A mimo to nie potrafię z szacunkiem traktować osób, które studia , o których zresztą nic nie wiedzą, uważają za "szwendanie".